.

Nanuet Summer Track Club Competes Against Suffern (VIDEO)

Here are the results. If you took photos/videos, please share them by adding them to this photo gallery

 

Here are the results for the Nanuet Track Club meet against Suffern on July 5

200 METERS

1st and under Girls Boys 1st place Lilli Muchnick 50.5 Bobby Hardwick 48.6 2nd place Marisa Byron 51.4 Shane Lynch 52.7 3rd place Charlotte Martini 56.3 John Kennedy 1:27 2nd Grade Girls Boys 1st place Brenna Duffy 43.1 Daniel Nyamollo 37.9 2nd place Fiona Young 44.8 Michael Byron 40.4 3rd place Ciarra Jersey 48.4 Andrew Kravatz 42.2 3rd Grade Girls Boys 1st place Isabella Cimino 38.4 Brendan DiStefano 36.2 2nd place Sydney Pascullo 40.2 Lucas Vaval 37.4 3rd place Emma Muchnock 40.5 Michael Kravatz 38.3 4th Grade Girls Boys 1st place Victoria D'Amelio 37.1 Christopher Potenza 37 2nd place Allison McElhennor 43.8 Ryan McDonagh 39.1 3rd place Maeve O'Connell 43.9 Jamie Lynch 39.5 5th Grade Girls Boys 1st place Fiona Flanagan 34.6 Ryan Giardina 33.6 2nd place Deirdre Young 35.1 Jack Balk 34.1 3rd place Amanda Byron 36.1 Alexander Nikac 34.6 6th Grade Girls Boys 1st place Alexa Trubiano 33.9 Connor McNally 35.6 2nd place Roisin Ross 34.4   3rd place Kyra Guerci 37.9   7th Grade Girls Boys 1st place Phoebe Gross 34.7 Robert DiLaura 32.6 2nd place   Kris Smith 33.2 3rd place   Aidan Gold/Mike Mackin 33.8 8th Grade Girls Boys 1st place   Jake Mauriello 34.9 2nd place   Brendan Gold 35 3rd place     9th Grade Girls Boys 1st place   Ari Lachenauer 31.2 2nd place     3rd place    

400 METERS

1st and under Girls Boys 1st place Lilli Muchnick 2:02 Bobby Hardwick 1:55 2nd place Meghan O'Meara 2:19 Shane Lynch 2:08 3rd place Lilly Smith 2:51 John Kennedy 3:26 2nd Grade Girls Boys 1st place Fiona Young 1:49 Daniel Nyamollo 1:36 2nd place Brenna uffy 1;51 Jackson Kriessler 1:42 3rd place Grace Kelleher 2:03 Harry Balk 1:53 3rd Grade Girls Boys 1st place Isabella Cimino 1:34 Brendan DiStefano 1:30 2nd place Emma Muchnick 1:38 Magnificent Mosher 1:41 3rd place Sydney Padcullo 1:40 Lucas Vaval 1:45 4th Grade Girls Boys 1st place Victoria D'Amelio 1:25 Christopher Potenza 1:29 2nd place Catherine Hardwick 1:49 Ryan McDonagh 1:31 3rd place Maeve O'Connell 1:50 Jamie Lynch 1:35 5th Grade Girls Boys 1st place Deirdre Young 1:32 Ryan Giardina 1:19 2nd place Fiona Flanagan 1:38.3 Jack Balk 1:21 3rd place Julie O'Sullivan 1:38.7 Alexander Nikac 1:26 6th Grade Girls Boys 1st place Alexa Trubiano 1:29 Connor McNally 1:29 2nd place Kyra Guerci 1:32.1   3rd place Lisa Clarke 1:32.3   7th Grade Girls Boys 1st place   Zachary Hasenbalg 1:15 2nd place   Aidan Gold 1:21 3rd place   Kyle Byron 1:23 8th Grade Girls Boys 1st place   Brendan Gold 1:25 2nd place     3rd place     9th Grade Girls Boys 1st place   Ari Lachenauer 1:17 2nd place     3rd place    

 

800 METERS

2nd Grade Girls Boys 1st place Grace Kelleher 4:29 Michael Byron 3:33 2nd place Sadie Lynch 4:34 Jackson Kriessler 3:45 3rd place Sophie Eichinger 4:42 Harry Balk 4:12 3rd Grade Girls Boys 1st place Emma Muchnick 3:53 Brendan DiStefano 3:24 2nd place Ryanne Kelleher 4:05 Magnificent Mosher 3:35 3rd place   Ray Henry Jr. 4:07 4th Grade Girls Boys 1st place Gillian DeStefano 5:11 Jamie Lynch 3:28 2nd place   Ryan McDonagh 3:30 3rd place     5th Grade Girls Boys 1st place Amanda Byron 3:29 Jack Balk 3:04 2nd place Jillian Ryan 3:37 Jason Burnich 3:27 3rd place   John Clarke 4:09 6th Grade Girls Boys 1st place Emily Schroeder 4:08   2nd place     3rd place     7th Grade Girls Boys 1st place   Kyle Byron 2:59 2nd place   Zachary Hasenbalg 3:07 3rd place   Brendan O'Donoghue 3:10

 

TRIPLE JUMP

5th Grade Girls Boys 1st place Deirdre Young 22' Scott Fleischmann 18'10" 2nd place Julia O'Sullivan 18'8"   3rd place Fiona Flanagan 17'9"   6th Grade Girls Boys 1st place Alexa Trubiano 17'8" Dante Martini 15'9" 2nd place Colleen Duffy 16'11" Ryan Guerci 14'5" 3rd place Lisa Clarke 16'10"   7th Grade Girls Boys 1st place Phoebe Gross 20'3" Mike Mackin 19'8" 2nd place Brianna Ryan 17'7"   3rd place     8th Grade Girls Boys 1st place   Jake Mauriello 18'1" 2nd place     3rd place     9th Grade Girls Boys 1st place   Ari Lauchenauer 29'4" 2nd place     3rd place    

 

SHOT PUT

1st and under Girls Boys 1st place Meghan O'Meara 7'1" Bobby Hardwick 25'6" 2nd place Charlotte Martini Shane Lynch 15'1" 3rd place     2nd Grade Girls Boys 1st place Fiona Young 24'5" Jackson Kriessler 38'3" 2nd place Ciarra Jersey 22'4" Andrew Kravatz 36'8" 3rd place Sophie Eichinger 21'9" Gus Smith 33'6" 3rd Grade Girls Boys 1st place Ellie Hendlin 31'6" Michael Kravatz 41'11" 2nd place Reese Hendlin 30'7" Lucas Vaval 26'5" 3rd place Isabella Cimino 21'6" Andrew Dilaura 24'4" 4th Grade Girls Boys 1st place Catherine Hardwick 25'8" Christopher Potenza 46'9" 2nd place Sarah Mammen 24'2"   3rd place Allison McElhennon 21'9"   5th Grade Girls Boys 1st place Jolene Healy 12'8" Jason Burnich 17'7" 2nd place Samantha Huff 10'10" John Clarke 13'8" 3rd place Jillian Ryan/Tracy Koenig 10'8" Justin Hinckley 13'3" 6th Grade Girls Boys 1st place Lisa Clarke 17'1" Connor McNally 20'0" 2nd place Colleen Duffy 12'10" Dante martini 19'3" 3rd place Madeline D'Amelio 10'3" Ryan Guerci 14'11" 7th Grade Girls Boys 1st place Brianna Ryan 17'1" Kris Smith 24'3" 2nd place Phoebe Gross 15'9" Mike Mackin 20'3" 3rd place   Robert DiLaura 19'2" 8th Grade Girls Boys 1st place   Jake Mauriello 18'9" 2nd place   7/6/12 3rd place    

Here are the results for the first meet against Suffern on

Boards

More »
Got a question? Something on your mind? Talk to your community, directly.
Note Article
Just a short thought to get the word out quickly about anything in your neighborhood.
Share something with your neighbors.What's on your mind?What's on your mind?Make an announcement, speak your mind, or sell somethingPost something
See more »